قفل هوشمند

قفل دیجیتال یا عبارت دیگر قفل برقی  یا قفل الکترونیکی انواع مختلفی دارد که هریک، کاربردهای متفاوتی در مکانهای مختلف دارد و متناسب با هر سلیقه ای، دارای تنوع است. نحوه کارکرد قفل هوشمند به این صورت است که زمانی که قفل بر روی درب بسته شود به چند روش مختلف می تواند هویت شخص تایید گردد و قفل باز شود.

این قفل ها دارای انواع مختلف شامل قفل اثرانگشت، قفل رمز، قفل کارتی، قفل مچ بند، قفل تشخیص چهره، قفل تگ خودرو، قفل موبایلی از راه دور، قفل با تگ دسته کلید و قفل آنلاین می باشد. قفل های الکترونیکی در میان مردم به نام قفل برقی، قفل هوشمند، قفل هتلی، قفل ضد سرقت، قفل تشخیص چهره و قفل باشگاهی و استخری معروف هستند.

انواع قفل هوشمند(قفل الکترونیکی)

قفل های هوشمند را میتوان بسته به تکنولوژی آنها به چند دسته تقسیم بندی کرد:

انواع قفل هوشمند از لحاظ تامین نیروی برق.

انواع قفل هوشمند به لحاظ نوع دسترسی.

انواع قفل دیجیتال به لحاظ نوع دستگیره.

که خود این دسته بندی ها هم دارای زیر شاخه هایی است کا ما در این مطلب آنها را توضیح میدهیم.

انواع قفل از لحاظ تامین نیروی برق

قفل هوشمند به دو طریق نیروی برق مورد نیاز خود را تامین می کنند:

قفل الکترونیکی آفلاین

قفل الکترونیکی آنلاین

قفل الکترونیکی آفلاین(offline)

اگر بصورت مدل آفلاین (offline) باشند منبع برق آنها از طریق باطری تامین می شود.

نحوه کارکرد قفل دیجیتال آفلاین:

از محصولات مچ بند و یا کارت، برای بازگشایی درب کمد در استخرها استفاده می شود. مچ بند و یا کارت را روی قفل قرار می دهیم و درب کمد باز می شود. در باشگاهها و استخرها، از طریق شارژ کردن مچ بند الکترونیکی و یا کارت، می توان از خدمات مختلف ورزشی بهره مند شد.

موارد کاربرد قفل دیجیتال آفلاین

امروزه قفل های هوشمند یا به اصطلاح قفل های برقی، کاربردهای بسیار زیادی دارند و آنها را می توان در مکانهای مختلفی مشاهده کرد، و معمولا در اکثر استخرها و باشگاهها و مجموعه های ورزشی، موزه ها، پارک های آبی، قفل های برقی و هوشمند، مورد استفاده قرار می گیرند.
استفاده از مچ بند و کارت
_ برای عبور از گیت
_ خرید از بوفه
_ باز کردن درب کمد
_ برای تردد از پارکینگ

قفل الکترونیکی آنلاین(online)

قفل آنلاین (online) از طریق کابل کشی داخلی و از طریق POE و کابل شبکه، برق خود را تامین می کند، در این مدل قفل، دیگر نیازی به باطری نیست و برای مدیریت چندین قفل، یک کنترل پنل مرکزی وجود دارد، این مدل قفل هوشمند، می تواند تا 1000 درب را با یک پنل مرکزی و یک دستگاه، کنترل کند، استفاده از قفلهای هوشمند در استخرها، باشگاهها و مجموعه های ورزشی که دارای کمدهای متعددی هستند، مناسب است.

در حالت آنلاین دیگر نیازی به استفاده از مچ بند نیست. هر یک از کمدهای موجود در باشگاهها، دارای قفل هستند که با انتخاب هر کدام می توان در دستگاه کنتلر کمد برای آن رمز تعریف کرد. قفلهای آنلاین دارای اجزایی مانند روتر، ریدر، کنتلر کمد هستند.

انواع قفل الکترونیکی و کاربرد آن ها

انواع قفل الکترونیکی با ویژگی ها و امکانات متنوع در مکان های مختلف کاربرد دارد. به طور کلی برای محافظت از منازل و محیط های کاری و بخصوص برای تامین امنیت محیط هایی که شی ارزشمندی در آن نگهداری می شود می توان از قفل الکترونیکی استفاده نمود.
این نوع قفل ها را می توان در چند دسته اصلی قرار داد که در ادامه به توضیح انواع قفل الکترونیکی و کاربرد آن ها می پردازیم.

قفل کارتی

دسته ای از قفل های الکترونیکی موسوم به قفل کارتی در هتل ها و مکان هایی کاربرد دارد که رفت و آمد افراد از طریق کارت کنترل و مدیریت می شود.
حافظه تعبیه شده در این کارت ها اطلاعات لازم برای کنترل تردد را ذخیره می کند و می توان با استفاده از نرم افزارهای مرتبط ، به این اطلاعات دسترسی داشت که علاوه بر امکانات امنیتی که در اختیار شما قرار می دهد امکان مدیریت مهمانان هتل را نیز برای شما فراهم می آورد.

قفل الکترونیکی کمد

یکی دیگر از انواع قفل الکترونیکی که در استخر ها ، باشگاه های ورزشی و مکان هایی کاربرد دارد که افراد از کمدهای موجود استفاده می کنند قفل الکترونیکی کمد است.
قفل الکترونیکی کمد با دسته بندی آنلاین و آفلاین علاوه بر امنیت و راحتی که در باشگاه ها و … برای استفاده از کمدها به مراجعه کنندگان ارائه می دهد امکاناتی نیز برای مدیریت این محیط ها فراهم می کند.
در این محیط ها می توانید دسترسی افراد به کمدها را به طور کامل مدیریت کنید و دیگر دغدغه امنیت وسایل مشتری های خود را نداشته باشید. برای استفاده از قفل الکترونیکی کمد دستبند ، تگ و کارت در اختیار شما قرار می گیرد.

دستگیره دیجیتال

دستگیره دیجیتال نوع دیگری از قفل های الکترونیکی است که می توان با توجه به قابلیت های کاربردی اش ، آن را در مکان های مختلف از جمله مجتمع های مسکونی ، اداره ها ، شرکت ها ، مجتمع های تفریحی و تجاری و … استفاده نمود.
امکانات این دستگیره الکترونیک روز به روز گسترده تر شده و امنیت ، آسایش و زیبایی را برای محل زندگی یا کار شما فراهم می آورد.